Zadania Powiatu Żuromińskiego z zakresu kultury wykonuje Wydział Zdrowia i Edukacji Starostwa Powiatowego w Żurominie. 

Wydział Zdrowia i Edukacji

Pl. Józefa Piłsudskiego 4 ,09-300 Żuromin
tel/fax: 23 657-47-00/23 657-35-35,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyrektor Wydziału - Joanna Jucewicz-Morawska

Aktualności z zakresu kultury

Zima w mieście

Opublikowano .

Tradycyjnie podczas ferii zimowych Żuromińskie Centrum Kultury stara się zagospodarować czas wolny dzieciom i młodzieży pozostającej w mieście poprzez różne formy zajęć. Nie wszyscy mogli wyjechać na zimowy wypoczynek w góry, bądź odwiedzić babcię i dziadka w innej miejscowości, a te pozostające w domu mogły przyjść do Centrum. Tu nie trzeba mieć żadnego „skrępowania”, mogło przyjść każde dziecko, gdy tylko miało na to ochotę. To też jest tu zawsze gwarno. Prowadzone zajęcia pozwoliły dzieciom i młodzieży na rozwijanie swych zainteresowań – zarówno edukacyjnych jak też artystycznych, kulturalnych. Wiąże się to jednocześnie z aktywnością społeczną. W dniu 14 lutego przygotowaliśmy blok artystyczny adresowany do młodzieży, gdyż w „Walentynki”, nikt nie powinien być sam. Młodzieżowa Grupa Inicjatyw Twórczych napisała scenariusz, wybrała odpowiednie teksty mówiące o miłości oraz sama przygotowała scenografię. Młodzież mogła posłuchać dobrej muzyki w stylu rock, blues w wykonaniu zespołu „Blue Sounds” z Włocławka, a program prowadził Walenty, który zabawiał publiczność. Kolejne dni młodzież spędziła czas oglądając filmy o różnej tematyce m.in. dokument ukazujący problem narkomanii w Żurominie, który został zakwalifikowany do finału konkursu w Irlandii. Celem było pokazanie perspektyw zdrowego stylu życia, bez picia alkoholu, palenia papierosów i zażywania innych substancji uzależniających.
Grupa dzieci i młodzieży o zainteresowaniach muzycznych i tanecznych uczestniczyła w Otwartym Turnieju Tańca Nowoczesnego, a także w warsztatach muzycznych prowadzonych przez instruktorkę, która zapoznała ich z podstawowymi wymogami tańca dyskotekowego i rap.
Nie zapomniano również o naszych milusińskich, dla których wielką atrakcją było wspólne czytanie bajek w myśl hasła „Cała Polska czyta dzieciom”. Zadaniem dzieci było następnie odzwierciedlenie postaci bajkowej na papierze. Dużą aprobatą cieszyły się bajki „Królowa śniegu”, „Tomcio paluszek” czy „ 101 Dalmatyńczyków” . W ciągu trzech godzin dzieci mogły odnaleźć się w krainie bajek, również tych wymyślanych przez samych uczestników. Dzieci miały również możliwość obejrzenia znanych bajek na dużym ekranie „Sindbad – legenda 7 mórz”, „Mustang z dzikiej doliny”.
Dzień 24 luty spędzono pod p.h. „Zabawa w teatr” stwarzając możliwości inspiracyjne do twórczego działania i do wcielania się w inne postacie. Po tej „zabawie” dzieci miały możliwość obejrzenia przedstawienia teatralno – muzycznego „Królowa śniegu” w wykonaniu Studia Teatralnego z Krakowa. To program aktywizujący dzieci do wspólnej zabawy. Współorganizatorem tej akcji był Ośrodek Uzależnień i Pomocy Rodzinie.
Ponadto w drugim tygodniu dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych „Dzieci, a sztuka zimą” poznając tajniki rzeźby w różnych materiałach, a także rożne techniki graficzne. Młodzież uzdolniona muzycznie codziennie odwiedzała placówkę, by doskonalić swoje umiejętności gry na instrumentach oraz pogłębić zdolności wokalne. Dużym powodzeniem cieszyła się akcja „ Internet dla każdego” . Codziennie rano ustawiała się kolejka by móc w wyznaczonych godzinach „surfować” po internecie, pogłębić umiejętności obsługi komputera, a nawet mieć możliwość pogrania w gierki bądź poduczyć się języka bazując na nowoczesnym programie komputerowym. Podsumowaniem akcji był koncert, w którym zagrały dwa zespoły: zespół działający przy placówce „Poniedziałkowa sesja” - grający blues, jazz oraz w tym samym stylu „Tamersajm” z Działdowa - szkoda, że w naszym środowisku jest tak małe zainteresowanie tym charakterem muzyki.

Dyrektor ŻCK
e-max.it: your social media marketing partner