Spotkanie Marathon Oil z mieszkańcami Pietrzyka oraz przedstawicielami samorządów

W dniu 12 stycznia 2012 roku Maraton Oil, przedstawicielstwo koncernu Marathon Oil Polska, zorganizowało spotkanie w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pietrzyku z mieszkańcami wsi Pietrzyk oraz przedstawicielami Samorządu Gminy Lutocin i Powiatu Żuromińskiego. Celem spotkania było przedstawienie firmy Marathon, zaprezentowanie kalendarza planowanych prac oraz przybliżenie kwestii związanych z technicznymi aspektami poszukiwania gazu.

Marathon Oil, przedstawicielstwo koncernu Marathon Oil Polska, posiada 11 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu ziemnego ze skał ( tzw. gazu łupkowego) w Polsce, przyznanych przez Ministerstwo Środowiska. Jedna z koncesji obejmuje między innymi teren gminy Lutocin. W ramach realizowanej koncesji, zakończone została faza badań sejsmicznych, które pozwoliły na określenie lokalizacji prac wiertniczych i w dalszej kolejności przeprowadzenie pierwszych odwiertów na terenie gminy Lutocin. Celem planowanych na pierwszy kwartał 2012 roku działań będzie rozpoznanie potencjału złóż surowca i określenie opłacalności ich późniejszej eksploatacji. Zakres wykonywanych prac związanych z realizacją projektu wiercenia otworu poszukiwawczego obejmuje następujące czynności: montaż urządzeń wiertniczych, wiercenie otworu poszukiwawczego, wykonanie pomiarów geofizycznych, wykonanie zabiegów rurowania i cementowania otworów, wykonanie założonego rdzenia, demontaż urządzenia wiertniczego, wykonanie badań do założeń, przeprowadzenia zabiegu szczelinowania po zdemontowaniu urządzeń, likwidacja otworu w przypadku negatywnego testu po zabiegu szczelinowania, rekultywacja terenu wiertni.

Podczas spotkania organizatorzy spotkania odpowiadali na pytania dotyczące kwestie związanych z bezpieczeństwem, ochroną środowiska oraz wpływem prowadzonych prac na życie lokalnej społeczności.