Gala wręczenia nagród i wyróżnień Laureatom XIX edycji Wojewódzkiego Konkursu Poezji im. Stefana Gołębiowskiego

W 114. rocznicę urodzin bieżuńskiego Poety Stefana Gołębiowskiego odbyło się podsumowanie XIX Wojewódzkiego Konkursu Poezji Jego Imienia.   25 listopada 2014 r. do Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przybyli laureaci Konkursu wraz z opiekunami i bliskimi oraz liczni goście, m.in.: Janusz Welenc – Starosta Żuromiński, Teresa Nowotczyńska-Boczek – wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ciechanowie, Marek Cimochowski – Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Bieżuniu, Grzegorz Jabłoński – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Bieżuniu, Małgorzata Kraśniewska – Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieżuniu, Waldemar Jacek Cecelski – Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieżuniu, Zbigniew Dobrowolski – wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia, Aleksander Domeradzki – prezes ZKRP i BWP oraz wielu miłośników poezji.

Po otwarciu Gali przez kierownika Jerzego Piotrowskiego, Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski przekazał uczniom Gimnazjum im. Stefana Gołębiowskiego wiązankę kwiatów, które pod opieką Agnieszki Budzich zostały złożone na grobie Poety. Przed kulminacyjnym momentem uroczystości – ceremonią wręczenia nagród i wyróżnień, głos zabrał Przewodniczący Jury – polonista, wieloletni dyrektor LO w Bieżuniu, obecnie Przewodniczący Kolegium Redakcyjnego Bieżuńskich Zeszytów Historycznych - Wiktor Mieszkowski, który przybliżył zebranym kulisy pracy zespołu jurorów, w skład, którego wchodzili też Stanisław Kęsik i Marek Piotrowski, pogratulował zwycięzcom oraz zachęcił wszystkich pozostałych uczestników tegorocznej edycji Konkursu do dalszego tworzenia poezji i wzięcia w nim udziału w latach następnych.

Nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Cedrob S.A., Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Akademię Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegaturę w Ciechanowie, Starostwo Powiatowe w Żurominie, Urząd Miasta i Gminy w Bieżuniu oraz firmę J. M. Lotus Jerzy Wronowski wręczali dyrektor muzeum Jan Rzeszotarski, starosta Janusz Welenc i wizytator Teresa Nowotczyńska – Boczek.

Laureatami tegorocznej edycji Konkursu zostali:

W kategorii I – dzieci szkół podstawowych (nadesłano 108 zestawów wierszy)

• I Nagroda – dla Oliwii Wiśniewskiej, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 20 we Włocławku za zestaw wierszy,
  • II Nagroda – dla Gabrieli Olczuk, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 6 w Płocku za zestaw wierszy,
  • III Nagroda – dla Ewy Jakubenko, uczennicy Zespołu Szkół Ogólnokształcącychw Brwinowie za zestaw wierszy,
  • Wyróżnienie – dla Aleksandry Łuczak, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 20 we Włocławku za wiersz „Tata”,
  • Wyróżnienie – dla Gracjana Przeździaka, ucznia Szkoły Podstawowej Nr 9 w Siedlcach za wiersz „do Mickiewicza i Gałczyńskiego”,
  • Wyróżnienie – dla Pauliny Pękały, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim za wiersz „Jak napisać wiersz”.

W kategorii II – młodzież starsza (nadesłano 86 zestawów wierszy)

• I Nagroda – dla Rafała  Vobożila,   ucznia  Gimnazjum  nr  113  w Warszawie za zestaw wierszy,
  • II Nagroda – dla Natalii Ewy Pastuchy, uczennicy Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gliniance za zestaw wierszy,
  • III Nagroda – dla Mikołaja Mazurowskiego, ucznia Gimnazjum Gminnego Dębem Wielkim za zestaw wierszy,
  • Wyróżnienie – dla Andrzeja Jagiełłowicza, ucznia Gimnazjum nr 40 w Warszawie za wiersz „Magiczny świat bieżuńskich kotów”,
  • Wyróżnienie – dla Katarzyny Pietras, uczennicy Gimnazjum nr 1 w Piastowie za wiersz „Kajdany”,
  • Wyróżnienie – dla Olgi Broze, uczennicy Gimnazjum nr 145 w Warszawie za zestaw wierszy.

Nagrodzone utwory zostały odczytane przez uczniów bieżuńskich szkół pod kierunkiem Kingi Rogowskiej oraz Katarzyny Śliwczyńskiej. Laureaci otrzymali gratulacje od dyrektora Jana Rzeszotarskiego oraz starosty Janusza Welenca. Zebrani wysłuchali również wykładu Stefana Nowackiego - ucznia Stefana Gołębiowskiego zatytułowanego „Pasje i miłości Stefana Gołębiowskiego” oraz obejrzeli prezentację przygotowaną przez Izabelę Kubińską. Na zakończenie, dla uczczenia 114. rocznicy urodzin Stefana Gołębiowskiego oraz uhonorowania laureatów Konkursu Poezji Jego imienia, zabrani wysłuchali koncertu w wykonaniu Elizy Baluk przy akompaniamencie Macieja Baranowskiego. Miłym akcentem spotkania było przekazanie do zbiorów bieżuńskiego muzeum przez redaktora Romana Kozirkiewicza, kuzyna związanego z Bieżuniem pisarza Ludwika Synoradzkiego, jego dwóch powieści oraz rocznika „Biesiady  Literackiej” z 1899 roku. Starosta żuromiński Janusz Welenc wręczył również Zbigniewowi Dobrowolskiemu w dowód uznania jego wieloletniej pracy społecznej, świeżo wydany album „Przyroda w obiektywie” ukazujący piękno Ziemi Żuromińskiej. Nie zabrakło również tradycyjnego tortu oraz regionalnego poczęstunku.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Gali wręczenia nagród i wyróżnień laureatom XIX Konkursu Poezji im. Stefana Gołębiowskiego organizatorzy składają serdeczne podziękowania. Przede wszystkim Andrzejowi Goździkowskiemu prezesowi firmy Cedrob S.A., Zbigniewowi Przywitowskiemu prezesowi firmy  Złota Kurka S.A.,   Henrykowi Grześkiewiczowi właścicielowi Gabinetu Weterynaryjnego, Janowi Perłowskiemu, Zbigniewowi Dobrowolskiemu, Sławomirowi Topolewskiemu, a także Marioli i Paulinie Liszewskim oraz Agnieszce Czyżewskiej.

DSCF7955DSCF7959DSCF7965DSCF7969DSCF7975DSCF7981DSCF7983DSCF7993DSCF7998DSCF8003DSCF8004DSCF8012DSCF8013DSCF8024DSCF8036DSCF8041DSCF8056DSCF8076DSCF8077DSCF8078DSCF8079DSCF8090DSCF8092DSCF8102