Europejska Noc Muzeów 2016 w Bieżuniu

14 maja Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu znalazło się po raz kolejny w rodzinie, liczącej już ponad 150 członków, miast organizujących Europejską Noc Muzeów.  Idea zrodziła się w Berlinie w 1997 roku, gdzie odbyła się Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen). Duże powodzenie przedsięwzięcia zaowocowało organizacją podobnych imprez w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w roku 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym. Projekt polega na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę lub za darmo.

W Bieżuniu, w tym roku oprócz zwyczajowego oglądania wystaw stałych i czasowych, miłośnicy historii regionalnej mogli wziąć udział w rekonstrukcji historycznej pod nazwą „Tradycyjne kręcenie torfu” – czynności niegdyś bardzo popularnej na naszym terenie, polegającej na formowaniu z torfu przy pomocy specjalnego kręćka poruszanego siłą konia, niewielkich cegiełek, które po wysuszeniu stanowiły znakomity materiał do ogrzewania wielu domów. Zebrani obejrzeli również pokaz specjalny filmu „Kochankowie z lasu” z udziałem reżysera Arka Gołębiewskiego oraz aktorów ze Stowarzyszenia im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ z Płocka, opowiadającego o tragicznych losach żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego w Polsce, do którego zdjęcia kręcone były m.in. na ulicach Bieżunia oraz w salach bieżuńskiego muzeum. Akcentem muzycznym wieczoru był koncert największych przebojów Tadeusza Nalepy w wykonaniu żuromińskiej formacji Silver Haeds. Zwieńczeniem programu był występ Gwiazdy Wieczoru, legendy scen polskich – Jana Pietrzaka, który zaprezentował wspaniałą lekcję patriotyzmu i historii, okraszoną jak zwykle dużą dawką humoru.

W czasie Bieżuńskiej Europejskiej Nocy Muzeów zwiedzający spróbować mogli również regionalnych przysmaków przygotowanych przez firmę Cedrob S.A., Gabinet Weterynaryjny Henryka Grześkiewicza, Złota Kurka S.A. oraz Koło Łowieckie „Łabędź”.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Państwu Reginie i Włodzimierzowi Grześkiewiczom – głównym partnerom naszego przedsięwzięcia, firmie Cedrob S.A., a także zespołowi Silver Haeds, Panu Mariuszowi Czarnomskiemu z Żuromińskiej Grupy Historycznej, Bieżuńskiej Grupie Rekonstrukcji Historycznej, Grupie Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej z Mławy, Stowarzyszeniu im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ z Płocka, Zbigniewowi Dobrowolskiemu oraz Jackowi Kosińskiemu, bez których pomocy i dobrej woli, całego przedsięwzięcia nie udałoby się nam przeprowadzić.

Jerzy Piotrowski

Fot. I. Kubińska 72Fot. I. Kubińska 83Fot. I. Kubińska 88Fot. I. Kubińska 90Fot. I. Kubińska 93Fot. Z. Dobrowolski 8Fot. Z. Dobrowolski 83Fot. Z. Dobrowolski 91Fot. Z. Dobrowolski 107Fot. Z. Dobrowolski 114Fot. Z. Dobrowolski 133Fot. Z. Dobrowolski 142Fot. Z. Dobrowolski 145Fot. Z. Dobrowolski 166Fot. Z. Dobrowolski 215Fot. Z. Dobrowolski 236Fot. Z. Dobrowolski 247Fot. Z. Dobrowolski 252Fot. Z. Dobrowolski 255Fot. Z. Dobrowolski 261Fot. Z. Dobrowolski 263