(dyżur sekretariatu do godziny 15:30)

Ostrzeżenie: Upały powyżej 30˚C

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega, że do czwartku 3 sierpnia temperatura powietrza na Mazowszu będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Warto przestrzegać podstawowych zasad w czasie upałów. Pamiętajmy też o bezpieczeństwie nad wodą.
Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie w najbliższych dniach będzie utrzymywać się bardzo wysoka temperatura, we wtorek prognozowane są 33 stopnie. W środę będzie najwyższa temperatura – do 36 stopni. W czwartek wyniesie 31 stopni.

pdfupal-poradnik.pdf461.51 KB

Upały są szczególnie groźne dla osób starszych, chorych na nadciśnienie, cukrzycę i mających problem z sercem. W związku z tym warto przestrzegać następujących zasad:

• unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia – osoby z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11.00-17.00;
  • chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci, nie zostawiać ich w samochodzie;
  • osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym;
  • pić 2-3 litry napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane) – osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny pić napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu;
  • w miarę możliwości schładzać ciało (np. często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark, skronie) ale unikać skrajnych zmian temperatur;
  • unikać picia alkoholu (do spalenia alkoholu organizm wykorzystuje zasoby wody);
  • spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki;

Nie zapominajmy o zwierzętach – nie zamykajmy ich w małych nasłonecznionych obiektach, np. samochodach.

Gdy zauważymy objawy udaru słonecznego, tzn.:

• bóle i zawroty głowy
  • osłabienie
  • nudności
  • zaburzenia widzenia, świadomości, przytomności
  • gorączkę, dreszcze, czy drgawki
  • przyśpieszenie tętna

Należy:

• ułożyć poszkodowanego w cieniu
  • podać wodę (jeśli jest przytomny)
  • nałożyć zimne kompresy
  • wezwać pomoc medyczną

Ostrzeżenia pogodowe oraz szczegółowa prognoza dla danego regionu są dostępne w serwisie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej www.pogodynka.pl.