Zajęcia edukacyjne z wychowania fizycznego i korekcji wad postawy w ZSS w Żurominie

Zespół Szkół Specjalnych, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Zasadnicza Szkoła Zawodowa oraz szkoła Przysposabiająca do Pracy, kształci i wychowuje uczniów niepełnosprawnych. Podstawowym celem placówki oprócz edukacji jest troska o prawidłowy rozwój fizyczny dzieci i młodzieży, doskonalenie sprawności i kondycji, eliminowanie odchyleń od prawidłowej postawy, wyrobienie stałego nawyku ruchu, przygotowanie do szeroko rozumianej rekreacji ruchowej, do czynnego spędzania wolnego czasu. Powyższe zadania to nakaz chwili. Wysiłek fizyczny jest bowiem korzystny dla zdrowia, stanowi skuteczny sposób zapobiegania szkodliwym następstwom ograniczenia aktywności ruchowej we współczesnym życiu. Bardzo ważnym uwarunkowaniem prowadzenia zajęć wychowania fizycznego oraz zajęć korekcyjnych wad postawy jest baza materialno – dydaktyczna. Na przestrzeni czterech lat (od 2000r. do 2004r.) dzięki ogromnym wysiłkom i staraniom placówka wzbogaciła się o urządzenia sportowe i rehabilitacyjne o wartości 26 049,77zł., z czego sprzęt o wartości 16 049,77zł. Pozyskaliśmy w trzech turach nieodpłatnie z Departamentu Sportu Dzieci i Młodzieży, natomiast urządzenia o wartości 10 000,00 zakupiliśmy ze środków finansowych otrzymanych ze Starostwa Powiatowego. Również dzięki Starostwu Powiatowemu szkoła poprawiła warunki funkcjonowania o salę ćwiczeń ruchowych, która została oddana do użytku w 2002r. Obecnie placówka ma bardzo dobre warunki do wszechstronnego rozwoju fizycznego uczniów, ich rewalidacji i rehabilitacji.