(dyżur sekretariatu do godziny 15:30)

Benefis teatrzyku szkolnego "BABA JAGA"

10 września 2004 roku w Gimnazjum Nr 1 w Żurominie odbył się benefis teatrzyku szkolnego „Baba Jaga”. Na spotkanie stawili się jego przyjaciele, którzy wnieśli różnego rodzaju wkład w tę działalność oraz zaproszeni goście. Inspiratorka i opiekunka teatrzyku – pani Ewa Paprocka przez 20 lat kształtowała – w sposób szczególny – literacko i artystycznie dzieci i młodzież. W efekcie, wdzięczność i szacunek dla nauczycielki wyrazili najpiękniej jak tylko umieli, tworząc dla niej „scenkę rodzajową” – traktującą z przymrużeniem oka historię teatrzyku. Oczywiście, dzieło tworzenia nie było łatwe – zdarzały się okresy lepsze i gorsze, jednak osiągnięcia są zdecydowanie większe. Patrząc wstecz, odnotujmy pierwsze, drugie i trzecie (często jednak najlepsze, bo np. wyższych nie przyznawano) miejsca na przeglądach dziecięcych teatrów amatorskich w ramach Harcerskich Wiosen Kulturalnych (Ciechanów, Mława, Płońsk), udział w XI Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce’84 (zdobycie wyróżnienia), gościnny występ w telewizyjnym magazynie harcerskim „Krąg”, udział w I Ogólnopolskim Harcerskim Festiwalu Małych Form Artystycznych, nagrodę MDK na II Ogólnopolskim Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Białymstoku, gościnny występ w teatrze „Buffo”, gościnne występy w Ośrodku Kultury Polsko-Rosyjskiej w Warszawie, wyróżnienia i nagrody na Dziecięcym Festiwalu Piosenki, Teatru i Tańca w Sierpcu. W ciągu 20 lat istnienia zespołu „Baba Jaga” około 200 dzieci doskonaliło swoje umiejętności artystyczne, „słowem wyczarowywało teatr”. I trzeba sprawiedliwie dodać, że pani Ewa Paprocka w pełni osiągnęła sukces. Benefis odbył się przy pełnej 100-osobowej widowni. W programie nie zabrakło fragmentów spektakli wystawianych przed niemal 20 laty, w wykonaniu tych samych aktorów – dziś szacownych obywateli mieszkających w różnych miejscach Polski (Beata Leszczyńska, Joanna Wicherkiewicz, Małgorzata Przystup, Dariusz Łasicki). Fragmenty najlepszych spektakli wykonywanych przez aktualnych członków zespołu przedstawili uczniowie ze szkół żuromińskich (m.in. Martyna Kociela, Sylwia Żujewska, Marysia Lewandowska i wielu, wielu innych). Do uświetnienia uroczystości przyczynili się gościnnymi występami członkowie „Klubu Seniora”, grupa tańca nowoczesnego prowadzona przez p. Jolantę Grześkiewicz oraz zespół dziecięcy „Borówczanki”. Benefis prowadził Krzysztof Wesołowski - gość specjalny – dziennikarz, reżyser, autor scenariuszy i wieloletni przyjaciel zespołu „Baba Jaga”. Zgodnie ze specyfiką benefisu, na zakończenie były łzy, kwiaty i lampka szampana. Nie zabrakło też atrakcji kulinarnych przygotowanych przez bibliotekarki P-MBP w Żurominie. Powiatowo-Miejska Biblioteka Publiczna pozyskała sponsorów imprezy spośród ludzi, którzy znają i cenią osiągnięcia teatrzyku i przyjaznym okiem przyglądali się poczynaniom zespołu oraz szczodrym gestem wyrazili swoją aprobatę. Są to:
1. Firma „GRANIT” A. Retkowski
2. PHU „J.M. Lotus” J. Wronowski
3. Firma „DOMEX” L. Zmarzły
4. Spółka „FARMA” Śliwiński-Dobies
Organizatorzy benefisu niniejszym serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego wydarzenia kulturalnego.