(dyżur sekretariatu do godziny 15:30)

Dzień Dziecka w bieżuńskim muzeum

Dzień Dziecko to święto radosne i pełne życzeń. Większości kojarzy się zwykle z luźnym dniem w szkole i całą masą prezentów. Święto te jest obchodzone niemal na całym świecie. Jednak nie we wszystkich krajach w tym samym dniu i w ten sam sposób. Zależy ono przede wszystkim od tradycji narodowych i religijnych danego obszaru kulturowego.

W niecodziennej scenerii prac plastycznych – plonu konkursów plastycznych organizowanych przez naszą placówkę odbył się Dzień Dziecka w bieżuńskim muzeum.
Grupa przedszkolna pięciolatków – „Biedronki” pod opieką Pani Zofii Falkowskiej z Zespołu Placówek Oświatowych w Bieżuniu, laureaci konkursu „Moja Przygoda w Muzeum” (eliminacje wstępne) z rodzicami i opiekunami, przedstawiciele władz i instytucji działających na terenie powiatu żuromińskiego, a także zaproszeni goście uczestniczyli w ciekawych atrakcjach przygotowanych przez pracowników muzeum.

Tradycyjnie, spotkanie rozpoczął Pan Jerzy Piotrowski – kierownik Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu od przywitania i złożenia życzeń wszystkim dzieciom. Następnie odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu „Moja Przygoda w Muzeum”, którym przewodniczyli: Magdalena Dobiesz pełniąca w tym dniu funkcję Starosty Młodzieżowego (uczennica klasy III Gimnazjum w Lubowidzu), Urszula Piotrowska – członek jury konkursu, Jerzy Rzymowski - asystent Starosty (na co dzień Starosta Żuromiński), Jan Rzeszotarski – Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Nagrodzonymi w 20 edycji eliminacji wstępnych zostali:

I. Kat. 5-9 lat:
I miejsce – Klara Bukowska, Żuromińskie Centrum Kultury,
II miejsce – Wiktoria Karpińska, Żuromińskie Centrum Kultury,
III miejsce – Julia Kubanek, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bieżuniu,
Wyróżnienie – Maja Grześkiewicz, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bieżuniu,

II. Kat. 10-12 lat:
I miejsce – Natalia Łubińska, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bieżuniu,
II miejsce – Wiktoria Moskal, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bieżuniu,
III miejsce – Karolina Bukowska, Zespół Placówek Oświatowych w Bieżuniu,
Wyróżnienie – Izabela Jęczarek, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bieżuniu,

III. kat. 13-15 lat:
I miejsce – Karolina Grablewska, Żuromińskie Centrum Kultury,
II miejsce – Zofia Rutkowska, Żuromińskie Centrum Kultury,
III miejsce – Cezary Wronka, Gimnazjum w Słupnie,
Wyróżnienie – Szymon Prusiński, Gimnazjum w Słupnie,

III. Kat. 16-19 lat:
I miejsce – Paulina Szymańska, Żuromińskie Centrum Kultury,
II miejsce – Rafał Grablewski, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bieżuniu,
III miejsce – Alicja Stempkowska, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bieżuniu,
Wyróżnienie – Natalia Wysocka, Gimnazjum w Słupnie.

Kolejnym punktem, który okazał się niezwykle atrakcyjnym i zabawnym był konkurs wiedzy regionalnej z „przymrużeniem oka”. Rzeczowe a zarazem zabawne pytania i odpowiedzi nie sprawiły trudności naszym milusińskim. Każdy z nich otrzymał drobne upominki m.in. kubki, smycze, długopisy (ufundowane przez firmę Cedrob S.A.) oraz widokówki i notesy Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Niespodzianką dla zebranych był gościnny koncert Przemka Lawrenca, który skoczną muzyką i bardzo chwytliwymi, znanymi refrenami rozruszał publiczność. Do wspólnej zabawy z dziećmi dołączył również Pan Jerzy Piotrowski. Przy dźwiękach znanych melodii wszyscy bawili się znakomicie. Słodki poczęstunek zakończył Dzień Dziecka w bieżuńskim muzeum.

Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom i fundatorom nagród: firmie Cedrob S.A., Starostwu Powiatowemu w Żurominie, Urzędowi Miasta i Gminy Bieżuń, Panu Henrykowi Grześkiewiczowi, Panu Robertowi Rochoń; Przemkowi Lawrencowi za wspaniały koncert a także Zbigniewowi Dobrowolskiemu za dokumentację fotograficzną.

Zapraszamy za rok!!!

Izabela Kubińska