Drodzy mieszkańcy Powiatu Żuromińskiego!

Rok 2018 jest 20 rokiem funkcjonowania powiatu Żuromińskiego, w związku z tym rozpoczynamy akcję przyznania 200 medali z okazji 20 - lecia Powiatu Żuromińskiego i 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Każdy pełnoletni mieszkaniec powiatu żuromińskiego chcący otrzymać medal okolicznościowy może złożyć wniosek w okresie 23 maja 31 sierpnia 2018r. do Starostwa Powiatowego w Żurominie. Decyduje data i godzina złożenia wniosku. Szczegóły akcji w załączonym regulaminie.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do składania wniosków.

  podpisy

medale

pdfRegulamin wręczania medali934.08 KB

docxWniosek_o_przyznanie_medalu.docx135.26 KB

pdfWniosek_o_przyznanie_medalu.pdf295.58 KB

Zadania Powiatu Żuromińskiego z zakresu kultury wykonuje Wydział Zdrowia i Edukacji Starostwa Powiatowego w Żurominie. 

Wydział Zdrowia i Edukacji

Pl. Józefa Piłsudskiego 4 ,09-300 Żuromin
tel/fax: 23 657-47-00/23 657-35-35,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyrektor Wydziału - Joanna Jucewicz-Morawska

Aktualności z zakresu kultury

Finał III Edycji Powiatowego Konkursu Poezji im. Władysława Orkana

Opublikowano .

3 marca 2016 odbył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Orkana Finał 3 edycji Powiatowego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Orkana w Bieżuniu- na zaproszenie pani bibliotekarz Katarzyny Janulewskiej – Śliwczyńskiej, szkoła miała zaszczyt gościć Panią Agatę Przybyłek. Obecnie studentkę psychologii na Uniwersytecie Gdańskim, która jest recenzentką książek dla ponad 20 polskich wydawnictw (więcej na blogu Informator Czytelniczy), dziennikarką dla portalu rodzicielskiego, z zamiłowania nałogową dzieciomanką związana z jednym z oddziałów przedszkolnych w swoich stronach rodzinnych. Przygodę z literaturą zaczęła od opowiadań, z których kilka ukazało się drukiem i wygrywało przeróżne konkursy literackie, potem były wiersze, a następnie powieści. Jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego Im. Władysława Orkana Bieżuniu, gdzie realizowała język polski na poziomie rozszerzonym. Sama wspomina że czuje do naszej szkoły i  swoich nauczycieli wielki sentyment.

Mówi: „pragnę pisać książki, sprawiające również przyjemność moim czytelnikom. Powieści, które by się szybko czytało, niecierpliwie oczekując co dalej, a jednocześnie które by zbyt łatwo nie opuszczały pamięci czytelnika. Można je nazwać literaturą obyczajową, kobiecą, romansami czy czytadłami. To jest zupełnie nieważne. Ważne jest by nie spać przez nie pół nocy…” W pierwszej części gali finałowej młodzież liceum ogólnokształcącego, przygotowała program artystyczny pod kątem tegorocznego motywu, a mianowicie: wprowadziła nas w klimaty górskie„ Góry-Gorce- ukochane naszego patrona Wł. Orkana” , które on wybrał jako tło swojej twórczości.

Autorka opowiadała o genezie swojego pisarstwa, pracy nad kolejnymi książkami, a także o zamiłowaniu do filologii, literatury poezji. Uprzedzając pytania czytelników wskazała cechy, które przekazała swoim bohaterom, oraz różnice między sobą, a nimi. Opisywała sposób pracy nad książką w narzuconym przez siebie, rocznym cyklu. Z przymrużeniem oka opowiadała o własnym doświadczeniu. Uczestnicy spotkania pytali autorkę o szczegóły związane z bohaterami jej książki znaczenie i dobór nazwisk, osobiste sympatie. Cieszyła się z zadawanych pytań zapewniając, że wiele z nich skłoni ją do późniejszych przemyśleń. Wśród gości zaproszonych znaleźli się miedzy innymi: Starosta Powiatu Żuromińskiego, pan Jerzy Rzymowski ,Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń, pan Andrzej Szymański, którzy objęli już po raz trzeci konkurs patronatem i ufundowali nagrody dla laureatów.

Jury w składzie:

  1. Przewodnicząca pani Małgorzata Kraśniewska, Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieżuniu
  2. Członkini pani Barbara Rogowska, nauczyciel języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Wł Orkana w Bieżuniu
  3. Sekretarz komisji pani Katarzyna Kowal, nauczyciel języka rosyjskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Wł Orkana w Bieżuniu

oceniła prace konkursowe, było ich 52 wiersze na poziomie Gimnazjum i Szkół ponadgimnazjanych, przyznała następujące nagrody i wyróżnienia.

W kategorii Gimnazjum:

I miejsce:  Sebastian Michalski. Gimnazjum w Siemiątkowie.
II miejsce: Kinga Kalisz. Gimnazjum nr 1. Ignacego Krasickiego w Żurominie.
III miejsce: Szymon Jędrzejewski. Gimnazjum im. Stefana Gołębiowskiego w Bieżuniu.
III miejsce: Daria Ejnik. Gimnazjum im Adama Mickiewicza w Kuczborku.

Wyróżnienie: Łukasz Bonisławski. Gimnazjum w Siemiątkowie.

Wyróżnienie: Karolina Grabowska. Gimnazjum im Adama Mickiewicza w Kuczborku.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce: Weronika Śliwczyńska. Liceum ogólnokształcące im Władysława Orkana w Bieżuniu.
II miejsce: Karina Adamska. Liceum ogólnokształcące im Marii Dąbrowskiej w Żurominie.
III miejsce:  Oliwia Karpińska. Liceum ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Bieżuniu.

Wyróżnienie: Ernesta Pstrągowska. Zespół szkół Ponadgimnazjalnych im. Batalionów Chłopskich w Zielonej.

Katarzyna Janulewska-Śliwczyńska

DSC 0755DSC 0767DSC 0791

e-max.it: your social media marketing partner