Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień laureatom konkursu plastycznego „Inti Raymi – inkaskie Święto Słońca”

12 czerwca 2019 roku w Instytucie Cervantesa w Warszawie, przy ulicy Nowogrodzkiej 22 odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień laureatom konkursu plastycznego „Inti Raymi – inkaskie Święto Słońca” zorganizowanego przez Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, połączona z otwarciem wystawy pokonkursowej. Konkurs był imprezą towarzyszącą wystawie fotograficznej autorstwa podróżnika i fotografika Ryszarda Sobolewskiego, ukazującej zwyczaje związane z tradycją obchodów Święta Słońca, w języku keczua nazywanego Inti Raymi oraz wystawie fotogramów ze zbiorów Ambasady Peru w Polsce, prezentującej słynną Inkaską Drogę Królewską - rozległy system dróg dawnego Imperium Inków wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, których otwarcie odbyło się 5 marca 2019r.

Na zaproszenie Jego Ekscelencji Ambasadora Peru w Warszawie Pana Alberto Salasa Barahony, który objął konkurs honorowym patronatem, młodzi artyści z Bieżunia, Warszawy, Mławy oraz Bogurzyna wraz z opiekunami plastycznymi i fundatorami nagród przybyli do stolicy, by wziąć udział w tej niepowtarzalnej uroczystości. Podczas spotkania Bogusława Trojanowska wicedyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz kierownik bieżuńskiego muzeum Jerzy Piotrowski powitali zebranych oraz przybliżyli intencje organizatorów, wymiar edukacyjny wystawy i towarzyszącego mu konkursu, dziękując serdecznie gospodarzowi za zaproszenie, wszystkim uczestnikom za udział oraz pogratulowali laureatom ich pięknych prac. W skład delegacji weszli Starosta Żuromiński Jerzy Rzymowski, Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń Andrzej Szymański, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieżuniu Andrzej Sztybor, kierownik Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Jerzy Piotrowski, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieżuniu Małgorzata Kraśniewska, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Bieżuniu Sławomir Kosin, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia Zbigniew Dobrowolski.

Głos zabrali również: Ambasador Alberto Salas Barahona, wyrażając radość z powodu tak licznego udziału, tylu polskich dzieci w konkursie dotyczącym Peru, jego tradycji i kultury, pogratulował laureatom ich artystycznego talentu oraz podziękował organizatorom za przybliżenie zwiedzającym bieżuńską placówkę muzealną Jego rodzinnego kraju, Starosta Żuromiński Jerzy Rzymowski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń Andrzej Szymański również dołączyli się do gratulacji i podziękowań.

Autorzy najlepszych prac zostali uhonorowani pięknymi nagrodami ufundowanymi przez Ambasadora Peru w Warszawie, firmę Cedrob S.A., Starostwo Powiatowe w Żurominie, Urząd Miasta i Gminy w Bieżuniu oraz Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, wręczonymi przez Ambasadora, wicedyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Starostę oraz Burmistrza. W pięciu kategoriach wiekowych przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

W kat. 5-6 lat:

I miejsce – Lena Zasina z Pracowni plastycznej w Mławie
II miejsce – Patrycja Szulecka z Liceum Ogólnokształcącego w Bieżuniu
III miejsce – Julia Roniewicz z Zespołu Szkół nr 4 w Mławie

Wyróżnienie – Kiara Saghateljan ze Szkoły Podstawowej nr 365 im. W. Zawadzkiego w Warszawie

Wyróżnienie – Zuzanna Tylicka z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Mławie

Wyróżnienie – Joanna Willenberg z Gimnazjum Katolickiego w Mławie

Spotkanie zakończyło się wspólnymi zdjęciami oraz słodkim, peruwiańskim poczęstunkiem.

Ambasador Barahona zaprosił również organizatorów konkursu do zaprezentowania wystawy podczas obchodów Święta Narodowego Peru w dniu 28 lipca w Bibliotece Rolniczej na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Panu Andrzejowi Szymańskiemu – Burmistrzowi Miasta i Gminy Bieżuń za sfinansowanie podróży laureatów konkursu do Warszawy, Państwu Annie i Krzysztofowi Dudkiewiczom za ufundowanie poczęstunku oraz wiceprezesowi Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia Zbigniewowi Dobrowolskiemu za wykonanie dokumentacji fotograficznej całej uroczystości.

DSCF0188DSCF0193DSCF0221DSCF0224DSCF0242DSCF0259DSCF0276DSCF0290DSCF0292DSCF0295DSCF0297DSCF0305DSCF0306IMG E6114IMG E6119