(dyżur sekretariatu do godziny 15:30)

Szczepienia przeciw grypie

Profilaktyka grypy stanowi wciąż ogromne wyzwanie gdyż choroba ta mimo ryzyka poważnych powikłań nadal jest przez większość lekceważona. Liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w sezonie grypowym 2018/2019 wynosiła ponad 4,6 mln osób, z których 17,5 tysiąca wymagało hospitalizacji, a choroba zakończyła się zgonem w 150 przypadkach. Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania zachorowaniu na grypę jest szczepienie ochronne. Szczepienie zalecane jest przede wszystkim niemowlętom i dzieciom do 2 r. ż, kobietom w ciąży, osobom powyżej 60 r. ż. oraz osobom z grup ryzyka, w tym chorym na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę, cukrzycę, choroby układu krążenia oraz choroby nerek oraz dializowanym. Szczepienia zaleca się również wszystkim tym, którzy  zawodowo mogą być narażeni na kontakt z wirusem, głównie personel medyczny.

W sezonie 2019/2020 w Polsce dostępne są następujące szczepionki przeciw grypie:

• Influvac Tetra – szczepionka przeciw grypie, inaktywowana przygotowana w postaci zawiesiny do wstrzykiwań domięśniowo lub podskórnie,
  • Vaxigrip Tetra– szczepionka przeciw grypie inaktywowana, w postaci zawiesiny do wstrzykiwań domięśniowo lub podskórnie,
  • Influvac – szczepionka przeciw grypie inaktywowana, zawiesiny do wstrzykiwań domięśniowo lub podskórnie,
  • Fluenz Tetra – szczepionka przeciw grypie żywa. Antygenami są atenuowane (osłabione) wirusy grypy wielokrotnie pasażowane w ten sposób, aby rozmnażały się tylko w niższej temperaturze około 25°C, co powoduje, że replikują się w jamie nosowej, a nie replikują                       w płucach; przygotowana do podawania donosowo - szczepionka będzie dostępna na rynku w październiku.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żurominie
 Agnieszka Cyran