(dyżur sekretariatu do godziny 15:30)

Ranking powiatów w tygodniku WSPÓLNOTA – jak na tle Polski prezentuje się Powiat Żuromiński

W tygodniku "WSPÓLNOTA" - piśmie samorządu terytorialnego  opublikowane zostały samorządowe rankingi, dotyczące poszczególnych kategorii wszystkich samorządów, analizowane pod kątem kilku aspektów funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego na podstawie obiektywnych danych z GUS. Powiatów ziemskich w Polsce jest 314.

W rankingu zamożności regionów Polski (w podziale na województwa, powiaty, gminy), Powiat Żuromiński plasuje się na 111 miejscu w skali całego kraju ze wskaźnikiem  704,07 zł na 1 mieszkańca, w skali województwa mazowieckiego powiat zajmuje 14 miejsce.

W rankingu obejmującym inwestycje finansowane z udziałem środków z dotacji, zarówno z programów krajowych jak również unijnych Powiat Żuromiński sklasyfikowany został na 7 miejscu w województwie mazowieckim i na 45 miejscu w skali kraju ze wskaźnikiem wynoszącym 152,25 zł na 1 mieszkańca. Natomiast analizując wydatki bez dotacji inwestycyjnej Powiat Żuromiński plasuje się na 32 miejscu wśród powiatów w skali całego kraju. Pozycja w rankingu obliczana była na podstawie wartości inwestycji z trzech działów – transportu, gospodarki komunalnej oraz gospodarki mieszkaniowej, w przeliczeniu na jednego mieszkańca powiatu, liczone jako średnia z ostatnich trzech lat 2011-2013.

Z kolei w rankingu inwestycji w zakresie wykorzystania środków unijnych w infrastrukturę techniczną za lata 2009-2012, w kategorii powiatów ziemskich Powiat Żuromiński znalazł się na 2 miejscu w województwie mazowieckim (spośród 37) oraz na 36 miejscu w Polsce. Wartość osiągnięta dla Powiatu Żuromińskiego wynosi 410,85 zł na jednego mieszkańca.

Wszystkie planowane zadania inwestycyjne Powiat zrealizował przy wskaźniku zadłużenia z tytułu pożyczek i kredytów na koniec 2013r. (tj. zadłużenia w relacji do wykonanych dochodów) w wysokości 13,45%, który osiągnął poziom znacznie poniżej dopuszczalnego limitu 60%. Wskaźnik ten plasuje powiat żuromiński na 10 miejscu pod względem najniższych wskaźników w województwie mazowieckim oraz na 74 miejscu w skali kraju  (241 miejsce – liczone jako wskaźnik malejący).

Natomiast w kategorii wydatków na administrację, Powiat Żuromiński wśród powiatów do 75 tys. mieszkańców sklasyfikowany został na 8 miejscu pod względem najniższych wskaźników w województwie mazowieckim oraz na 106 w skali całego kraju.