(dyżur sekretariatu do godziny 15:30)

Kwalifikacja wojskowa w 2015 r.

Zgodnie z Zarządzeniem Nr 31 Wojewody Mazowieckiego z dnia 23 stycznia 2015r. w sprawie powołania Mazowieckiej Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej, powiatowych komisji lekarskich oraz ustalenia wojewódzkiego planu kwalifikacji wojskowej w 2015 roku na terenie województwa mazowieckiego i dodatkowego wynagradzania za udział w pracach komisji lekarskich, w okresie od 8 kwietnia 2015r. do 23 kwietnia 2015r. przeprowadzona zostanie na terenie Powiatu Żuromińskiego kwalifikacja wojskowa mężczyzn urodzonych w roku 1996r.

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się również mężczyzn urodzonych w latach 1991-1995, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także kobiety urodzone w latach 1991-1996 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2014/2015 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków.

Ponadto kwalifikacji wojskowej podlegają osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa ma na celu zebranie informacji o stanie zdrowia młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku. Od 2009 roku zastąpiła ona pobór. Podczas kwalifikacji wojskowej może być przyznana jedna z następujących kategorii:

- „A” - czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej. Oznacza ono pełną przydatność do każdej formy czynnej służby wojskowej lub służby w obronie cywilnej.

- „B” - czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej. Oznacza to, że aktualny stan zdrowia nie pozwala na pełną zdolność do czynnej służby wojskowej. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej.

- „D” - czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oznacza, że osoba jest przenoszona do rezerwy.

- „E” - czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie podlega w ogóle obowiązkowi wojskowemu.

O zdolności do czynnej służby wojskowej orzekać będzie Powiatowa Komisja Lekarska w Żurominie. Siedzibą Powiatowej Komisji Lekarskiej jest budynek Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żurominie przy ul. Szpitalna 56.

Terminy posiedzeń Powiatowej Komisji Lekarskiej z podziałem na gminy powiatu przedstawiają się następująco:

1. Kwalifikacja wojskowa kobiet: 08.04.2015r.,

2. Gmina i Miasto Żuromin: 09.04. – 14.04.2015r.,

3. Miasto i Gmina Bieżuń: 14.04. – 15.04.2015r.,

4. Gmina Siemiątkowo: 16.04.2015r.,

5. Gmina Lutocin: 16.04. – 17.04.2015r.,

6. Gmina Lubowidz: 20.04. – 21.04.2015r.,

7. Gmina Kuczbork – Osada: 21.04. – 22.04.2015r.,

8. Dzień dodatkowy: 23.04.2015r..

Prosimy osoby wezwane do kwalifikacji o terminowe stawiennictwo, zgodnie z imiennymi wezwaniami według poszczególnych gmin, a także o zabranie ze sobą niezbędnych dokumentów (aktualne zdjęcie, dowód tożsamości, prawo jazdy, dokumentacja medyczna).