Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego

Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z wzrostem zachorowań na zespół hemolityczno – mocznicowy w Niemczech. W związku z prowadzonym w Niemczech dochodzeniem epidemiologicznym, które pozwoli na ustalenie skażonego produktu i wycofanie go z rynku, osobom odwiedzającym Niemcy zaleca się unikanie spożywania warzyw (ogórków, pomidorów i sałaty). Obecnie na terenie Polski nie zanotowano zachorowań wywołanych werocytotoksycznym szczepem E. coli, które wskazywałyby na obecność skażonych partii produktów na terenie naszego kraju, zaleca się jednak szczególną ostrożność w spożywaniu warzyw importowanych z obszarów dotkniętych zachorowaniami lub z krajów wskazywanych jako możliwe źródło zakażenia oraz zwrócenie szczególnej uwagi na proces przygotowania do spożycia produktów żywnościowych (głownie warzyw) –– przede wszystkim ich dokładne mycie. Ponadto, biorąc pod uwagę możliwość przeniesienia się zakażenia człowiek-człowiek drogą pokarmową, zwłaszcza między osobami mającymi ze sobą bliski kontakt w środowisku domowym, istotne jest również zachowania zasad higieny osobistej.

5 kroków do bezpiecznej żywności 5 kroków do bezpiecznej żywności (125.96 KB)