Dane ze stacji meteorologicznej w Zielonej

meteo

Dane o jakości powietrza w powiecie żuromińskim

Komunikaty i ostrzeżenia

Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

Opublikowano .

Szczepienie doustne lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

    Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z/s w  Siedlcach wsprawie szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii ogłasza, że na terenie województwa mazowieckiego w dniach 6 maja – 20 maja 2008r. zostanie przeprowadzona akcja szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
Akcja ta przeprowadzona będzie na podstawie § 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 czerwca 2004r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie ( Dz. U. Nr142, poz. 1509).
Szczepienie będzie wykonane przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty w kształcie krążka o średnicy 30 mm i grubości 9 mm, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Lis podejmuje szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka.
Szczepionka będzie zrzucana z samolotów w ilości 20 dawek na1 km2 powierzchni. Zrzuty obejmują kompleksy leśne, pola i łąki z pominięciem akwenów wodnych, dróg i terenów zabudowanych.
Szczepionka wykazuje działanie uodporniające tylko u lisów.
Każdy kontakt człowieka ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza medycyny.
Każdy kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza weterynarii.
Po wyłożeniu szczepionki przez 2 tygodnie psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

WSKAZÓWKI DLA MIESZKAŃCÓW TERENÓW OBJĘTYCH SZCZEPIENIEM
Nie wolno dotykać oraz podnosić przynęt ze szczepionką!!!
Lis podejmie tylko taką szczepionkę, która nie posiada zapachu człowieka. Dotknięcie szczepionki przez człowieka spowoduje, że nie zostanie ona podjęta przez lisa.
Zagrożeniem dla zdrowia człowieka może być bezpośredni kontakt na otwarte rany, oczy, jamę ustną i nos. W takich przypadkach należy gruntownie przemyć te miejsca wodą z mydłem oraz powiadomić lekarza medycyny.

e-max.it: your social media marketing partner